8.7 C
Konya
25 Eylül (Cumartesi) - 2021

Selçuk Üniversitesi’nin Yeni Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy oldu

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, görevini yeni Rektör Prof. Dr. Metin Aksoy’a devretti.

Rektörlük makamında gerçekleşen devir teslim törenine, dekanlar, yüksekokul müdürleri, akademik ve idari personel katıldı.

Prof. Dr. Mustafa Şahin yaptığı konuşmada, “Selçuk Üniversitesi ülkemizin en köklü üniversitelerinden birisidir. Kurumsal altyapısı oluşmuştur ve bölgedeki birçok üniversitemizin kuruluşuna da katkı sağlamıştır. Bu nedenle böyle büyük bir üniversitenin rektörü olarak 4,5 yıl hizmet etme imkânı tanıdığı için öncelikle Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür ediyorum. Süreç içerisinde Sayın YÖK Başkanımızın çok büyük desteklerini gördük. Üniversitemize kadro tahsisi konusunda kadroların izinlerinin alınması konusunda, ilan konusunda bütçelerin alınması konusunda bazı bölüm ve fakültelerin açılması konusunda hakikaten önemli katkılar ve destekleri oluştu. Üniversite olarak çok zor bir süreçten geçtik. Yaşanmış olan bir okyanus operasyonunun takip eden bir fetöcü kadrolaşma dönemi yaşadık. O kadrolaşma dönenin arkasından oluşan bir 15 Temmuz süreci yaşadık. Ve o süreçte üniversite içerisindeki hem vatan hainlerini hem çıkar çevrelerini temizleme görevi bize düştü. Çok etkin bir mücadele verdiğimizi düşünüyorum. Şu anda o mücadelenin yansıması olarak birçok dosya savcılıklarda yargıda devam ediyor. İnşallah bu işlerin sorumluları da orda yargı karşısında hesaplarını vereceklerdir.Tabii üniversitemiz büyük bir üniversite kendisine özgü sorunları olan bir üniversite bu nedenle o sorunların büyümemesi ve büyütülmemesi için özen hassasiyet gerekiyor. Dengelerin çok iyi kurulması lazım milli manevi değerleri olan milli ve yerli diye tanımlayabileceğimiz bir süreç yürüten bir üniversitedir” şeklinde konuştu.

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy ise, “Bizleri, bu göreve layık gören Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve YÖK Başkanımız M. A. Yekta Saraç’a teşekkürlerimi sunarım. Öncelikle değerli rektörümüz Mustafa Şahin hocamızın yapmış olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum. Kendisinin tecrübelerinden ve bilgi birikiminden ilerleyen dönemlerde de istifade etmek isteriz. Bugün geldiğimiz nokta akademi ve üniversitemiz için hizmet yarışında bir değişimden ibarettir. Selçuk Üniversitesini bizler devralırken, aldığımız yerden daha yukarılara ve ilerilere taşıma hedefi edinmiş bulunmaktayız. Bu doğrultuda gece gündüz demeden ekibimizle birlikte güçlü bir şekilde çalışma gayretinde olacağımızın bilinmesini isteriz. Akademik özgürlüğe riayet eden ve akademisyenlerimizin özlük haklarına azami hassasiyeti gösterecek şekilde çalışacağımız belirtmek isteriz. Cumhurbaşkanlığımızın özel olarak ricasıdır, Konya ile üniversitemiz arasındaki iş birliğinin daha güçlü kurulmasına öncülük edeceğiz. Bu noktada gayret edip gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz. Son olarak öğrencilerimiz daha verimli şartlarda eğitim almasını sağlayacak bir üniversite ortamı oluşturacağız. Teşekkür eder, saygılarımı sunarım” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Süleyman Okutan da rektörlük görevine devralan Prof. Dr. Metin Aksoy’a başarı dileklerinde bulunurken Prof. Dr. Mustafa Şahin’e ise üniversiteye yaptığı katkılarından dolayı teşekkür etti.

Yapılan konuşmaların ardından Prof. Dr. Mustafa Şahin, rektörlük görevini yeni Rektör Prof. Dr. Metin Aksoy’a devretti.

METİN AKSOY KİMDİR?

Metin Aksoy 1980 yılında Yozgat’ta dünyaya geldi. İlkokul eğitimini Vasfıbey mahallesinde, ortaokul ve lise eğitimini ise Çekerek İmam Hatip Lisesi, Yozgat Erdoğan Akdağ Orta Okulu ve Zile Dinçerler Lisesi’nde tamamladı. 1999’da Avusturya Viyana Üniversitesi’nde başladığı Siyaset Bilimi Bölümü’nü 2003’de tamamladı. Uluslararası İlişkiler Anabilim Dalı’nda “Irak’ın Stratejik ve Bölgesel Önemi’’ konulu çalışması ile yüksek lisans, “1990-2004 Türkiye-AB İlişkileri’’ konulu çalışması ile doktora eğitimini tamamladı. 2007’de “Yrd. Doç. Dr.” olarak görevine başladı ve 2013’de “Doç. Dr. unvanını aldı.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -spot_img

HABERLER