6.7 C
Konya
25 Eylül (Cumartesi) - 2021

Selçuk Üniversitesi ve Konya Büyükşehir Belediyesi’nden tarıma destek işbirliği

Hububat ambarı olarak bilinen ve tarımsal faaliyetlerde öncü olan Konya’nın gelişimine katkı sunacak bir proje daha hayata geçiyor. Selçuk Üniversitesi ile Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında Uluslararası Tarımsal Eğitim Merkezi kurulacak. Selçuk Üniversitesinin akademik bilgisini sahadaki tecrübeyle birleştirecek protokol ile genç çiftçilerin eğitimi ve yeni ürünlerin üretilmesi noktasında çalışmalar yürütülecek.

Selçuk Üniversitesi ile Konya Büyükşehir Belediyesi arasında hayvansal ve bitkisel üretim yapılması, ürünlerin pazarlanması, değerlendirilmesi, tarımsal faaliyetlerin bütünü ile ilişkili tüm kalemlerde ortak çalışma yürütülmesi ve tarımsal eğitim alanında ortak stratejiler geliştirilerek uygulanması amacıyla iş birliği protokolü imzalandı. İmzaları; Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy ile Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay attı. Atılan bu imza ile hayvansal ve/veya bitkisel üretim modelini icra eden üreticilerin eğitim seviyelerinin yükseltilmesi, üretim modellerinin modern gelişmeler ışığında revize edilmesi suretiyle tarım ve hayvancılığın geliştirilmesi amaçlanıyor. Uluslararası Tarımsal Eğitim Merkezinin kurulmasını öngören protokol ile öğrenci ve çiftçilerin eğitilmesi hedefleniyor. Hayvansal ve bitkisel üretim başta olmak üzere tüm tarımsal faaliyetler Selçuk Üniversitesi ve Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülecek. Bu protokol kapsamındaki bütün tarımsal faaliyetler için gerekli analizler, Selçuk Üniversitesi Ziraat Fakültesi laboratuvarlarında cihaz kapasitesi, sarf malzeme ve insan kaynakları yeterliliği dikkate alınarak ücretsiz olarak yapılacak. Selçuk Üniversitesinde eğitim gören öğrenciler, teknik gezi ve saha çalışmalarıyla teorik bilgiyi pratiğe dönüştürme imkânı bulacak. Meram Bağlarının yeniden canlandırılmasını da kapsayan protokol ile ayrıca Üniversite alanında bulunan eğitim seraları modernize edilecek, “Örnek Köy Projesi” ortaklaşa yürütülecek.

“BİLİMSEL DOKUNUŞLARLA TARIM VE HAYVANCILIĞIN GELİŞİMİNE KATKI SUNULACAK”

Konya Büyükşehir Belediyesinin, Türkiye’deki lokomotif belediyelerden biri olduğunu belirten Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy, “Selçuk Üniversitesi olarak yerel dinamiklerle iş birliği yapmaya büyük önem veriyoruz. Bu sayede yeni istihdam alanlarının oluşturulabileceğinin de bilincindeyiz. 45 yıllık deneyime sahip, köklü bir üniversite olan Selçuk Üniversitesi ile belediyecilik alanında hayata geçirdiği projelerle örnek teşkil eden Konya Büyükşehir Belediyesinin birlikte hareket etmesi çok önemli. Konya, tarım ve sanayi şehri. Bu noktada hazırladığımız projeler, genç girişimcilerin desteklenmesi noktasında oldukça önemli. Bu proje ile yeni üretim modellerinin gelişimine de katkı sağlanacak. Tarım ve hayvancılığın gelişimine bilimsel dokunuşlarla katkı sağlamak istiyoruz. Bundan dolayı da Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Uğur İbrahim Altay ve ekibine çok teşekkür ederim. Bu proje ile yeni bir başlangıç gerçekleşecek.” dedi.

“ARAŞTIRMAYA, ÜRETMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Kurumların bir araya gelerek ortak proje geliştirmesinin, araştırma ve eğitim faaliyetleri düzenlemesinin, sadece ilgili kurumların değil, bütün kentin, bölgenin ve ülkenin kalkınması ve gelişmesi için de çok önemli olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Aksoy, “Büyüklerimizin de dediği gibi birlikten kuvvet doğar. Bizler, ülkemize hizmet etmek paydasında buluştuğumuz zaman elbette yarınlar daha güzel olacak. Birlikte hareket ettiğimiz zaman gelecek nesillere daha güzel bir Konya, daha güzel bir Türkiye bırakabiliriz. Bütün gayemiz, yarınlara umutla bakan gençlerimizin önünü açmak. Onlara yeni imkânlar sunmak. Selçuk Üniversitesi olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da akademik çalışmalarımızla üreten, araştıran, şehrimize, bölgemize ve ülkemize katkı sağlayan bir üniversite olarak yolumuza devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

“GENÇ ÇİFTÇİLER EĞİTİLEREK DAHA NİTELİKLİ ÜRETİM YAPILACAK”

Selçuk Üniversitesinin akademik bilgisini, Konya Büyükşehir Belediyesinin sahada elde ettiği tecrübeyle birleştirmeyi arzu ettiklerini dile getiren Başkan Uğur İbrahim Altay da “Konya sanayi ve kültür şehri ama aynı zamanda çok önemli bir tarım şehridir. Tarımsal üretimin artırılmasına yönelik önemli çalışmalar yürütüyoruz. Bu protokolle birlikte kurulacak Uluslararası Tarımsal Eğitim Merkezi sayesinde özellikle genç çiftçilerin eğitimine katkı sunulacak ve yeni ürünler üretilebilecek. Öğrenci ve akademisyenlerin lojistik hizmetleri belediyemiz tarafından yürütülecek. Bu protokolün, Konya’nın tarımına çok önemli bir katkı sunacağını düşünüyorum. Yurt dışındaki modeller incelenerek ortaya konulmuş bir proje. Genç çiftçiler eğitilerek daha nitelikli üretim yapılmasının önünü açacak çok önemli bir protokol.” şeklinde konuştu.

Protokol imza törenine; Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay’ın yanı sıra Selçuk Üniversitesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Ahmet Tuğrul Polat ve Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeki Bayramoğlu, Selçuk Üniversitesi Özel Kalem Müdürü Mustafa Said Aydın, Konya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Uslu ve Tarımsal Hizmetler ve Koordinasyon Dairesi Başkanı Mustafa Yazlık da katıldı.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -spot_img

HABERLER