8.7 C
Konya
25 Eylül (Cumartesi) - 2021

Selçuk Üniversitesi, “Uluslararası Muhammed İkbal Sempozyumu”na katıldı

Pakistan’ın Toronto/Kanada Konsolosluğu ve Uluslararası İkbal Derneği (International Iqbal Society) tarafından düzenlenen, Allame Muhammed İkbal’in şiir ve düşüncelerine odaklanan, iki gün süren Uluslararası Konferansa, Selçuk Üniversitesi Mevlana Araştırmaları Enstitüsü Müdürü ve Edebiyat Fakültesi Fars Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Temizel konuşmacı olarak katıldı.

25 binden fazla katılımcının izlediği ve Webinar olarak düzenlenen konferansa Pakistan, Hindistan, Türkiye, İran, İngiltere ve Kanada’dan 18 konuşmacı katıldı. Biri açılış oturumu olmak üzere üç oturumdan oluşan konferansın açılış konuşmalarını Pakistan’ın Toronto/Kanada Konsolosu Abdul Hameed ve International Iqbal Society Kurucu Başkanı Noman Bokhari yaptı.

Prof. Dr. Ali Temizel, “Türkiye’de Muhammed İkbal Çalışmaları” başlıklı sunumu Farsça olarak yaptı. Selçuk Üniversitesinden ve Türkiye’den tek katılımcı olan Prof. Dr. Temizel, konuşmasında 20’nci yüzyılın başından beri Muhammed İkbal’e Türkiye’de ilgi duyulduğunu, İkbal’in Farsça, Urduca ve İngilizce eserlerinin birkaç kez Türkçe’ye çevrildiğini ve bu tür çalışmaların günümüzde de artarak devam ettiğini söyledi. Temizel konuşmasını şöyle tamamladı: “Türkiye’de özellikle akademik çevreler tarafından Muhammed İkbal, eserleri, siyasi, tasavvufi, edebî, dinî düşüncesi ve benzeri konular hakkında 30’un üzerinde yüksek lisans tezi ve 10’a yakın doktora tez çalışması yapılmıştır. Bu da Türkiye’deki akademik çevrenin Muhammed İkbal’le beraber dost ve kardeş ülke Pakistan’a karşı olan ilgisini göstermektedir.”

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -spot_img

HABERLER