8.7 C
Konya
24 Eylül (Cuma) - 2021

Rektör Aksoy: “Kendi kendine yetebilen bir üniversite hedefindeyiz”

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy, Yenilenebilir ve Temiz Enerji Uygulama ve Araştırma Merkezi ile üniversite bünyesindeki Güneş Enerji Santralleri’nde (GES) incelemelerde bulundu. Prof. Dr. Aksoy, Selçuk Üniversitesinin kendi enerjisini öz kaynaklarıyla üretmesi konusunda girişimlerinin olacağını söyledi.

Ziyarete, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Ersöz, Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şakir Taşdemir, Beyşehir Ali Akkanat İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fatih Mangır, Yenilenebilir ve Temiz Enerji Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Doç. Dr. Abdullah Engin Özçelik eşlik etti.

Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Dr. Öğr. Üyesi Gül Nihal Güğül, merkez ve 1,1 megawatt enerji kapasitesine sahip GES ile yeşil binaya ilişkin sunum gerçekleştirdi. Şu an itibarıyla GES’in yerleşke enerjisine katkısının yüzde 7 olduğunu aktaran Dr. Öğr. Üyesi Güğül, merkezde devam eden projeler hakkında bilgi verdi.

Sunumun ardından, Rektör Prof. Dr. Metin Aksoy yaptığı konuşmada, enerji giderlerinin minimum düzeye düşürülmesi noktasında gerçekleştirilecek çalışmalara büyük önem verdiklerini söyledi. Enerji tüketiminin azaltılmasında farkındalık oluşturmanın kayda değer olduğunu ifade eden Prof. Dr. Aksoy, Selçuk Üniversitesinin kendi enerjisini öz kaynaklarıyla üretmesi konusunda girişimlerinin olacağını ve bu anlamda sunulacak çalışmalara da destek vermeye hazır olduklarını belirtti.

Üniversite olarak bilimsel çalışmaların yanında enerji anlamında da kendi kendine yetebilen bir sistem oluşturmayı amaçladıklarını dile getiren Aksoy, GES katkısını yüzde 60’lara çıkarmayı hedeflediklerini sözlerine ekledi.

Daha sonra Rektör Prof. Dr. Metin Aksoy ile Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Ersöz ile beraberindeki öğretim üyeleri, Yenilenebilir ve Temiz Enerji Uygulama ve Araştırma Merkezi ile yeşil binada incelemelerde bulundu.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -spot_img

HABERLER