8.7 C
Konya
25 Eylül (Cumartesi) - 2021

Prof. Dr. Aksoy: “Hz. Mevlânâ bizlere ışık tutuyor”

Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy; Hz. Mevlânâ’nın 747. Vuslat Yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Prof. Dr. Aksoy, Kur’an-ı Kerim ışığında insanı sevmeyi ve ona değer vermeyi öğütleyen, her dilden, dinden, renkten insanı kucaklayan, sevginin, barışın, kardeşliğin ve hoşgörünün sembolü olan Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî’nin, vefatının üzerinden 747 yıl geçmesine rağmen bütün insanlığa rehber olmaya devam ettiğini söyledi.

Hz. Mevlânâ’nın 747. Vuslat Yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Selçuk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Aksoy, “Özellikle günümüzde, insanlığın bin bir türlü sorunlarla bunaldığı bir dönemde İslam dünyasında yaşanan zulümleri gördükçe, Hz. Mevlana’nın öğretilerinin önemi daha iyi anlaşılıyor. Bizim dinimiz de kültürümüz de 7insana değer vermeyi, saygılı olmayı öğütler. Farklılığın, zenginlik olduğu bilinciyle hareket ettiğimiz zaman birbirimizi daha iyi anlarız. Bizim gibi düşünmeyenlere önyargı ile yaklaşıp kendimizden soğutmak, kaybetmek yerine, empati kurabilmeli, incitmeden, kalp kırmadan onları dinlemeliyiz. İşte o zaman ‘ben’ olmaktan çıkar, ‘biz’ oluruz. ‘Biz’ ruhuyla düşünüp bireyselliği bir kenara bırakabildiğimizde huzur ikliminin nimetlerinden yararlanabiliriz. Bu uğurda yolumuzu aydınlatan değerlerden biri de Hz. Mevlânâ’dır.

Sevgi ve hoşgörü ikliminin mimarlarından olan Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî´yi 747. Vuslat Yıldönümünde bir kez daha rahmet ve şükranla yâd ediyor; bizlere bırakılan sevgi, hoşgörü ve kardeşlik mirasının ülkemize, İslam âlemine ve tüm insanlığa hâkim olmasını temenni ediyorum.” ifadelerini kullandı.

İlgili İçerikler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Reklam -spot_img

HABERLER